WSPIERAMY

EKO
NGO

SZTAB WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • SZTAB WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W OLSZ...

W dobrym świetle

WORD w Olsztynie
Oświetlenie samochodu to jeden z kluczowych elementów bezpieczeństwa na drodze. Olsztyński WORD i policjanci z Komendy Wojewódzkiej zainaugurowali akcję „Twoje światła, twoje bezpieczeństwo”.

Akcja „Twoje światła, Twoje bezpieczeństwo” to ogólnopolskie przedsięwzięcie, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. „Właściwe ustawienie, zadbanie o oświetlenie i natężenie odpowiednich świateł gwarantuje bezpieczeństwo dla nas, jak i innych użytkowników ruchu, żebyśmy ich nie oślepiali. Gwarantuje również widoczność przeszkód i niechronionych uczestników ruchu drogowego” - przypomina mł. insp. Mariusz Tański, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.

Akcja to także dobry moment na przypomnienie kierowcom, jak dobierać oświetlenie do konkretnych warunków drogowych. Świateł mijania, świateł dziennych montowanych seryjnie w nowszych pojazdach lub oświetlenia dodatkowego, w postaci popularnych LEDów, można używać od świtu do zmierzchu przy normalnej przejrzystości powietrza. Świateł drogowych, potocznie zwanych długimi, można używać od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych drogach tak, by nie oślepiać innych uczestników ruchu drogowego, niezależnie czy poruszamy się w terenie zabudowanym czy nie.

Kierowcy mają również problem z zasadami używania świateł przeciwmgłowych. „Przepisy stanowią, że w sytuacjach zmniejszonej przejrzystości powietrza możemy używać świateł przeciwmgłowych przednich razem ze światłami mijania. Świateł przeciwmgłowych tylnych kierowca może użyć, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów” - informuje Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w olsztyńskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Co ważne, świateł przeciwmgłowych nie należy używać wyłącznie podczas mgły. Dopuszczalne jest także ich użycie podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu.

Akcję Twoje światła, Twoje bezpieczeństwo” nieprzypadkowo zainaugurowano w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów WORD w Olsztynie. To bowiem diagności często jako pierwsi zwracają kierującym uwagę na niewłaściwy stan reflektorów. „One są wykonane z elementów plastikowych i z biegiem lat stają się matowe. Niektórzy mechanicy oferują usługi polerowania, często to dużo pomaga, jeśli jest duże zużycie, to kończy się to wymianą reflektora niestety” - mówi Bernard Chłosta, starszy diagnosta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów WORD w Olsztynie.

Za jazdę bez włączonych świateł lub z niesprawnymi reflektorami grozi mandat karny w wysokości do 300 złotych. Na szczęście, co potwierdzają policyjne statystyki, świadomość kierujących rośnie. W roku 2017 mundurowi z Warmii i Mazur ukarali 1,5 tysiąca kierowców pojazdami bez włączonych świateł lub z oświetleniem niedopasowanym do warunków drogowych. W ciągu 10 miesięcy roku 2018 takich mandatów było około pięciuset.