WSPIERAMY

EKO
NGO

SZTAB WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • SZTAB WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W OLSZ...

Zimowe spacerowanie w gminie Gietrzwałd

GMINA GIETRZWAŁD
Za oknem mróz i śnieg? To żadna przeszkoda, aby wybrać się na zimowy spacer. Lasy w gminie Gietrzwałd są wtedy wyjątkowo piękne!

Chociaż mrozy nie zachęcają do spędzania czasu poza domem, warto podjąć wyzwanie – i wybrać się na zimowy spacer po lesie. To doskonała forma aktywności. Na terenie gminy Gietrzwałd leśnych ścieżek jest pod dostatkiem. „Mamy dwie ścieżki edukacyjne, jedna jest krótsza, ma długość około kilometra i poświęcona jest zwierzętom, które możemy spotkać w kudypskim lesie i to jest ścieżka, która zaczyna się właściwie przy Arboretum w Kudypach, tam na dużym parkingu można zostawić auto i ruszyć na taki spacer, który myślę, że nie zajmie nam dłużej, niż 30-40 minut. Druga ścieżka prowadzi z Arboretum do Dajtek” - informuje Paulina Rutkowska z Nadleśnictwa Kudypy.

Na terenie Nadleśnictwa Stare Jabłonki, znanego dawniej jako Nadleśnictwo Jagiełek, znajdziemy całe mnóstwo gatunków drzew, w tym wyjątkowe trzy modrzewie – Pomniki Przyrody. „One w zeszłym roku zostały wyjątkowo upamiętnione, dostały swoje imiona trzech pracowników nieistniejącego już Nadleśnictwa Jagiełek: Eugeniusz, Tomasz i Krzysztof” - mówi Piotr Korol, leśnicy Leśnictwa Mitelki.

Zapuszczając się nieco głębiej w las trafimy też na ciekawe jeziorko. „Najpierw mijamy po lewej stronie pomnik przyrody, idąc kawałeczek dalej prosto mamy takie malutkie jeziorko dystroficzne. Co to znaczy dystroficzne jeziorko? To jest tzw. ubogie jeziorko, nie ma żadnych zlewni do niego, jakichś takich źródlisk wybijających, tylko w większości utrzymuje się z opadów deszczu” - wyjaśnia Piotr Korol.

Do lasu dobrze jest wziąć ze sobą termos z ciepłym napojem, warto również rozważyć specjalne wkłady ogrzewające do rękawiczek i butów. O czym jeszcze warto pamiętać wybierając się na zimowy, leśny spacer? „Ciepła czapka, starajmy się mieć rękawiczki. Buty, przygotowane odpowiednio, z podeszwą, to nie mogą być gumowe podeszwy, często są tzw. śniegowce z podeszwą gumową, powinny być takie, które są oczywiście twarde, żebyśmy się nie mogli ślizgać. Ważne jest też, żebyśmy pamiętali o tym, żeby mieć dobre spodnie i nie wsadzać, broń Boże, spodni w nogawki butów, tylko na wierzchu. Jeżeli nam przemarznie głowa, albo przemoczą stopy, wtedy kończymy nasz spacer i wracajmy do domu, żeby się ogrzać, żebyśmy nie byli chorzy, bo zdrowie najważniejsze” - podkreśla Piotr Korol.

Przed wycieczką warto zajrzeć na strony internetowe Lasów Państwowych i gminy Gietrzwałd:

www.lasy.gov.pl

www.ekoturysta.gietrzwald.pl

www.gietrzwald.pl.