WSPIERAMY

EKO
NGO

SZTAB WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • SZTAB WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W OLSZ...

Jubileuszowa palma w Rozogach

Gmina Rozogi
Niedziela Palmowa w Rozogach to przede wszystkim uroczysta Msza święta. Tradycją jest również rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną.

Niedziela Palmowa to dla mieszkańców gminy Rozogi bardzo ważne wydarzenie. To czas wspólnej modlitwy, radości z nadchodzących świąt i uczestnictwa w uroczystej Mszy świętej. Jest to także czas rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną. „Podtrzymujemy tę tradycję, kultywujemy tę tradycję i to świadczy też o nas, jak dbamy o te nasze dziedzictwo, o to, co jest ważne dla naszego życia, nie tylko takiego materialnego, ale i duchowego” – podkreśla Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi.

Jubileuszowa, XXV edycja miała się odbyć w 2020 roku. Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa konkurs został zawieszony na dwa lata. „Wyjątkowe jest to, że po raz pierwszy zrobiliśmy zakończenie w kościele, czego nie było do tej pory i myślę, że ostatnia, taka dla nas najważniejsza rzecz – jest to konkurs najstarszy, największy i z taką najlepszą tradycją w całym regionie Warmii i Mazur” – mówi Zbigniew Kudrzycki.

Pomysłodawcą konkursu jest proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Rozogach, ksiądz prałat Józef Midura. „Kiedy znalazłem się w Rozogach, zobaczyłem bogactwo tych ludzi w znaczeniu niepowtarzalnej kultury, dla mnie bardzo bliskiej, to co mnie urzekło i znalazłem się w Łysych i to było taką kropką nad „i”, żeby tu organizować. Broń Boże nie konkurencja dla Łysych, ale po to, żeby z miejsca, w którym jesteśmy wydobyć te najpiękniejsze elementy kultury tego regionu” – mówi ksiądz Midura.

W konkursie oceniono trzydzieści wielkanocnych palm – trzynaście w kategorii indywidualnej oraz siedemnaście w grupowej. Każda z kategorii została podzielona dodatkowo na grupy wiekowe. Palmy oceniono między innymi pod kątem nawiązań do tradycji. „Przede wszystkim plastyka obrzędowa, czyli elementy plastyki obrzędowej zaczerpnięte z kultury ludowej Kurpi. Chodzi o to, żeby było jak najwięcej kwiatów, różnych kwiatów, kolorowych, barwnych, oczywiście wielkość też ma znaczenie” – wyjaśnia Karolina Lewandowska-Zając, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach.

W tym roku przyznano również nagrodę specjalną. Trafiła ona do mieszkańców wsi Łuka, którzy nad swoją palmą pracowali trzy tygodnie. Wykorzystali barwy narodowe Polski i Ukrainy. Wśród laureatów pierwszych miejsc znaleźli się między innymi uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej w Rozogach i Rozoski Zespół Ludowy.